May 15 2013

Çocuk ile Dudaktan Öpüşme

Çocuk ile Dudaktan Öpüşme

3-5 yaş arası döneminde , çocuk anne babasına aşık gibi yaklaşır. Kız çocuklar babaya ,erkek çocuklar anneye flörtiöz davranır. Bu Freud ‘un Oedipus Kompleksi diye adlandırdığı dönemdir. Bu durum ebeveynleri hem eğlendirir hem de çocuğa sınır koymaya zorlar . Böylece çocuk yasak duygusuyla oedipus kompleksi döneminden  çıkar, annesinin ya da babasının sevgilisi olma hayalinden vazgeçer.

Çocuğu ile aynı anda yıkanmak ve soyunmak bebeklik döneminde çok pratik gelebilir. Ancak çocuğa 2-3 yaş itibarı ile mahremiyeti öğretmek gerekir. Bunun en güzel yollarından birisi örnek olmaktır. Giyinip soyunurken çocuğun önünde olmamak, evin içinde iç çamaşırı ile dolaşmamak, tuvaleti,banyoyu  kullanırken kapıyı kapatmak ebeveynin çocuğa çekici gelme riskini azaltır. Çocukla aynı yatakta uyumak ve dudaktan öpüşmek ebeveyn çocuk ilişkisi dışında yapılması gereken eylemlerdir. Zaten bir çocuğun günlük hayatta yıkanması, beslenmesi, öpülmesi cinsel heyecan verir. Cinsel sevgi ebeveyn çocuk ilişkisinde şefkatli duygulara dahildir.

Çocuk için 2 yaşa kadar anne her şeydir, 3 yaştan itibaren karşı cinsteki ebeveyn de ilişkiye daha fazla şekilde dahil olur. Çocuk kendi cinsinden ebeyn ile özdeşim kurmaya da bu dönemde başlar, kız çocuk annesini taklit etmeye erkek çocuk da babasını taklit etmeye başlar. Amaç örneğin anne gibi güzel olup baba gibi birisini elde etmektir. Erkek çocuk babası gibi güçlü olacak annesi gibi birini elde edecektir. Bu dönemde baba ben seninle evlenicem gibi cümleler de duyulabilir çocuktan. 3-6 yaş arası ebeveynlerle kurulan ilişki çocuğun gelecekteki  seçimlerini de etkileyebilir. Çocuğun yanlış kodlamalar yapmaması için sınırların çizilmesi önemlidir. Bu dönemde çocuk cinselliği keşfedecek ancak yetişkinin anladığı tarzda değil. Öyleyse çocuğu özellikle bu dönemde cinsel uyarılar içeren davranışlara maruz bırakmamak önemlidir.

Çocuğun bedeninin sınırlarını öğrenmesi de oldukça önemlidir. Özellikle çocuğun özel bölgeleri olduğu bu bölgelere ebeveyni dahil çocuk istemiyorsa dokunulamayacağı, gösterilmeyeceği  öğretilmelidir. Özellikle davranışlaral öğretmek çok daha etkilidir. Çocuktan izin alarak ‘yanağından öpebilirmiyim?’ şeklinde sormak , izin verirse öpmek gibi davranışlar uygulanmalıdır.

Çocuğunuz ile dudaktan öpüşme alışkanlığınız varsa 2-3 yaştan itibaren  ona ‘dudaktan öpüşmek yetişkinlere özel bir durum, yanaktan öpmek daha uygun’ diyerek itmeden ve kırmadan bu alışkanlıktan vazgeçirmekte fayda vardır. Bu alışkanlık anne çocuk arasında kalmayıp anaokulunda arkadaşları aynı şekilde öpme gibi davranışlara sebep olabilir, ayrıca bu alışkanlıkla beraber, anne , baba kendi bebeğini öperken yadırgama olmayabilir ancak çocuk bunu başka bir yetişkine de yapabilir çünkü böyle öpmek ona da rutin gelebilir. Çocuğu korumak ,sınırları belirtmek adına çocuğa örnek olmakta fayda vardır.

Related Posts

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*